Zabawy w podróży z dziećmi do piątego roku życia.

Konik, jednorożec, pegaz i ziemski - praca z galerii mumka.pl

Konik, jednorożec, pegaz i ziemski – praca z galerii mumka.pl

Sezon letni w pełni. Wakacje sprzyjają częstym podróżom. Dlatego chcielibyśmy zaproponować kilka zabaw, którym można umilić sobie jazdę samochodem czy lot samolotem.

Dla najmłodszych proponujemy książeczki z dużymi kolorowymi obrazkami, ale także takie do czytania przez rodziców. Zabierz dla dziecka zarówno nowe książki, które mogą go zainteresować, ale także jego ulubione. Świetnie sprawdzi się także zeszyt oraz kolorowe mazaki, dzięki którym pokazujemy maluchowi jak narysować domek czy pieska.

Do samochodu można również zabrać kilka pluszaków lub pacynek i za ich pomocą zrobić prawdziwy teatr dla dziecka. Taka maskotka może udawać także chorego misia, którego trzeba przytulać czy karmić.

Kolejną świetną zabawą, do której niepotrzebne są żadne rekwizyty oprócz? własnych palców to na przykład ?idzie kominiarz po drabinie? czy ?sroczka kaszkę warzyła?. Gdy podróż się dłuży zaaranżujmy wspólny koncert i próbujmy śpiewać znane, wesołe piosenki. Rozweseli nas także zabawa na zrobienie jak najdziwniejszej minki. Na koniec możemy zaproponować naukę nazw części ciała.

Dla przedszkolaków w wieku od trzech do pięciu lat proponujemy audiobooki do słuchania na odtwarzaczach MP3. Ciekawa lektura dopasowana do wieku dziecka na pewno umili każdą podróż.

Dla pociech w tym wieku również sprawdzi się rysowanie. Jednak tym razem prace dzielimy pół na pół pomiędzy dziecko a rodzica. Ty rysujesz część rysunku, następnie dziecko dorysowuje resztę. Możemy również narysować jakąś scenę z bajki na przykład śpiącą królewnę czy Shreka i poprosić dziecko, aby odgadło co przedstawia rysunek.

Przydadzą nam się również czasopisma, które często wozimy ze sobą w podróż. Prosimy dziecko, aby poszukało w nim konkretnych przedmiotów na przykład czapek czy plecaków. Jak tylko się uda znaleźć określoną rzecz ? zamieńcie się rolami. Podobnym ćwiczeniem na zmysł obserwacji niech będzie wyszukiwanie przedmiotów w określonym kolorze na przykład zielonych czy niebieskich. Wspólnie z bratem lub siostrą można się bawić w to, kto pierwszy zobaczy krowę lub rowerzystę. Zmysł obserwacji dziecka możemy sprawdzić także w ten sposób: prosimy dziecko, aby przyjrzało się uważnie jednemu z rodziców, później każemy zamknąć mu oczy. Teraz dziecko powinno odpowiedzieć na kilka prostych pytań związanych z wyglądem mamy lub taty na przykład, jakiego koloru ma bluzkę, czy ma związane włosy itd.

Podczas podróży można bawić się również w grę w skojarzenia. Mówimy słowo na przykład: lato, wakacje, sanki itp., a maluch ma powiedzieć wyraz, które kojarzy mu się z tym pierwszym. Kolejną językową grą może być wymyślanie jak największej ilości słów na konkretną literę. Możemy również poćwiczyć liczenie, zadajmy dziecko jakąś matematyczną zagadkę. Trochę starsze dziecko możemy już uczyć prostych znaków drogowych na przykład przejście dla pieszych, czy uwaga, stop!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>