Jak się bawić z dzieckiem do pierwszego roku życia?

Latające serca - praca z galerii mumka.pl

Latające serca – praca z galerii mumka.pl

Zabawy dla dzieci, które nie ukończyły jeszcze trzeciego miesiąca życie powinny być spokojne i delikatne. Mają za zadanie wprowadzenie maluszka w otaczający go świat.

Zabawy dla niemowląt w wieku 0-3 miesięcy

Przygotujmy trzy nadmuchane balony w kolorach: zielonym, czerwonym i białym, ponieważ te kolory niemowlęta rozpoznają najwcześniej. Możemy na nich namalować uśmiechnięte buźki i przesuwać przed oczami dziecka. Na pewno będzie za nimi podążał wzrokiem.
Wybierzmy dwie grzechotki, tak aby każda z nich wydawała inny odgłos. Potrząsajmy nimi raz z jednej, raz z drugiej strony.
Włączmy relaksującą lub wręcz przeciwnie ? radosną ? muzykę. Weźmy dziecko na ręce i kołyszmy się w rytm piosenek.

Zabawy dla niemowląt w wieku 3-6 miesięcy

Dziecko, które ukończy już trzeci miesiąc życia coraz lepiej widzi i ma lepszą koordynację ruchową. W zabawach można już wykorzystywać wszystkie zmysły małego człowieka, aby je rozwijać.

Na początek przygotujmy kilka kolorowych i lekkich przedmiotów. Trzymajmy je w małej odległości od rączki malucha. Na pewno będzie próbować je chwycić.
Czy masz w domu dużą piłkę gimnastyczną? Połóż na niej dziecko i trzymając je za ramiona delikatnie turlaj piłkę w przód i w tył. Pamiętaj, aby ani na moment nie puszczać maluszka.
Posadź dziecko na kolanach przodem do siebie. Pokazuj mu różne miny i wydawaj odgłosy: unoś brwi, zagwiżdż, mlaszcz czy mrugaj szybko oczami.
Zabierz dziecko na wycieczkę śladami rozmaitych zmysłów. W kuchni powąchajcie zioła lub pomarańcze, w pokoju poruszajcie firankami, w łazience pochlapcie się wodą. Na bieżąco opowiadaj dziecku, co w danej chwili robicie, aby nie było zdezorientowane.

Zabawy dla dzieci w wieku 6-9 miesięcy

Dziecko, które ukończyło już szósty miesiąc życia powoli zaczyna siadać i coraz sprawniej się porusza. Zabawy mogą być już bardziej dynamiczne i ciekawsze.

Ruchy takie jak klaskanie, czołganie czy przebieranie nóżkami znakomicie wzmacniają ruchową koordynację dzieciaczka.
Przygotuj dwa kartony na przykład po butach. Wkładaj do nich i wyjmuj różne kolorowe przedmioty. Dziecko będzie cię naśladować, a taka prosta zabawa zajmie mu dłuższą chwilę.
Posadź dziecko naprzeciwko lustra. Róbcie wspólnie śmieszne miny. Maluch na pewno zainteresuje się swoim odbiciem w lustrze, będzie próbował je dotknąć, a nawet dać mu buziaka.

Zabawy dla dzieci w wieku 9-12 miesięcy

Dziecko w tym wieku to prawdziwe ?żywe srebro?: sprawnie raczkuje i powoli wstaje. Rozwija się językowo, ma coraz lepszą koncentrację, którą warto wykorzystać we wspólnych zabawach.

Daj dziecku? kuchenne instrumenty! Niech uderza drewnianymi łyżkami o garnki i patelnie. Maluch chętnie porusza się po skonstruowanym specjalnie dla niego torze przeszkód zrobionym z poduszek i krzeseł. Na torze zostawmy piłeczki i kręgle.
Na podłodze zostawmy kilka kolorowych flamastrów. Na kartce narysuj kilka prostych kresek. A teraz przekaż mazaki dziecku. To czas na jego pierwszy rysunek.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>