
Taki dom sobie postawię- praca z galerii mumka.pl
Przygotowanie do nauki pisania zdecydowanie jest procesem długofalowym i wieloetapowym. Rysowanie, malowanie czy kolorowanie jest znakomitym wstępem.
W zasadzie nie można sobie wyobrazić, aby dziecko w przyszłości dobrze posługiwało się długopisem, jeśli na etapie przedszkolnym nie wykształci umiejętności posługiwania się kredkami czy pędzlem. Aby ułatwić maluchowi start w szkole należy wykonywać z nim szereg czynności, takich jak:
- rysowanie kredkami ołówkowymi, świecowymi i pastelami,
- rysowanie i odtwarzanie szlaczków, wzorków (Należy jednak zaznaczyć, że odwzorowywanie znaków graficznych i liter jest dla dziecka w wieku przedszkolnym trudną i żmudną pracą)
- kopiowanie przez kalkę techniczną czy pisanie po śladzie,
- wydzieranie z papieru kolorowego, wycinanie, naklejanie,
- majsterkowanie i układanki
Oprócz prac typowo plastycznych ważne jest ćwiczenie takich umiejętności jak samodzielne zapinanie guzików czy zawiązywanie sznurowadeł. Zachęć dziecko także do pomocy w kuchni na przykład do wyrabiania ciasta czy ozdabiania pierników. Podobną zabawę może wykonywać w swoim pokoju lepiąc z plasteliny czy tworząc misterne figurki z modeliny. Pomocne mogą być także zabawy, w których dziecko kształtuje swoją orientacje w przestrzeni, a także rozwija sprawność manualną. Podczas tych ćwiczeń maluch ćwiczy swoje umiejętności motoryczne, koordynuje ruchy ręki, nadgarstków i dłoni. Dzięki temu możemy również obserwować jego tempo pracy.
Aby proces ten przebiegał owocnie naszym celem będzie to, aby dziecko przezwyciężyło swoją niechęć do rysowania, ale także swój strach przed niepowodzeniem w tej kwestii. Rozwój koordynacji wzrokowo-ruchowy będzie drugim, nie mniej ważnym celem.
Taki proces przygotowywania do pisania powinien trwać już od najmłodszych lat, a więc mniej więcej od trzeciego roku życia. Im więcej ćwiczeń, tym większa szansa, że sześciolatek łatwiej poradzi sobie w zerówce czy w pierwszej klasie szkoły podstawowej.