Zajęcia ruchowe i ćwiczące koordynację dla dzieci 2-letnich

Pada deszcz - praca z galerii mumka.pl

Pada deszcz – praca z galerii mumka.pl

Dwuletnie dziecko potrafi już chodzić i biegać, choć porusza się jeszcze nieporadnie. Ważne, aby proponować mu ćwiczenie, które rozwiną jego ciało i będą ćwiczyć koordynację ruchową. Dlatego proponujemy kilka pomysłów na zajęcia ruchowe.

Na początek zabawa dla dwójki, trójki lub całej grupy dzieci. Weź kocyk i podrzuć go wysoko. Ćwiczenie wygrywa ta osoba, która jak najszybciej wpełźnie pod kocyk. Niech dziecko w ten sposób uczy się rywalizacji, a także tego jak? przegrywać.

Podobna zabawa może odbywać się przy dźwiękach muzyki. Dwójka dorosłych ma trzymać koc za dwa końce. Dzieciaki tańczą, jeśli słyszą dźwięki, jeśli cichną ? muszą szybko schować się pod kocykiem. To znakomicie ćwiczy refleks takiego maluszka!

Pamiętasz zabawę w ciepło-zimno? Schowaj dowolną rzecz w pewnym miejscu i poleć dziecku, żeby jej szukało. Podpowiadaj mu słowami ?zimno, lodowato?, kiedy jest daleko od tego przedmiotu i ?ciepło, gorąco?, kiedy się do niego zbliża. Drugą wersją tej zabawy nich będzie ?cicho-głośno?. Gdy schowasz jakiś przedmiot (może być to prezent dla maluszka) wypowiadasz jego nazwę ciszej, jeśli dziecko jest od niego daleko lub głośniej, kiedy się do niego zbliża. Świetnym pomysłem na ćwiczenie zmysłu obserwacji może być poproszenie dziecka, aby przynosiło rzeczy w określonych, znanych przez siebie kolorach. Możesz też sam wybrać jakiś przedmiot i poprosić malucha, aby powiedziało w jakim jest kolorze.

Naśladując andrzejkową wróżbę (gdy uczestników zabawy jest kilku) wyjmijcie z szafki buty. Każdy uczestnik może mieć po jednej parze. Następnie układacie je na zmianę w prostej linii. Wygrywa ten, który pierwszy przekroczy linię dzielącą dwa pokoje.

Któż z nas nie zna popularnej i lubianej przez wszystkich zabawy w chowanego? Zasłaniasz oczy, liczysz do trzydziestu, a następnie szukasz dziecka. Kiedy go znajdziesz ? zamieniacie się rolami.

Równie znaną zabawą jest ?Raz, dwa, trzy, Baba-Jaga patrzy?. W skrócie można opisać ją następującą: stajecie z dzieckiem w znaczącej odległości od siebie. Odwracasz się do ściany, a w tym czasie maluch próbuje się do Ciebie zbliżyć. Odwracasz się po kilku sekundach i wypowiadasz przytoczone wcześniej hasło. Wtedy dziecko nie może się ruszać, ani wydawać żadnych odgłosów mimo, że Ty? próbujesz je rozśmieszyć strojąc głupie minki.

Pobaw się z dzieckiem w udawaniem samolotu. Rozłóżcie ręce na boki i ?podróżujcie?. Wydawaj komendy w stylu ?samolot startuje?, ?samolot gwałtowanie skręca w prawo? czy ?samolot ląduje? (wszystko zależy od Twojej wyobraźni), a następnie wykonujcie te polecenia kucając, zatrzymując się czy podskakując. A może zabierzecie pasażerów? Lalka Barbie lub mały misio będą odpowiedni na to miejsce!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>