Zabawy z 2-latkiem, które budują więź emocjonalną

Obieg wody w przyrodzie

Obieg wody w przyrodzie – praca z galerii mumka.pl

Zabawy z dzieckiem służą nie tylko rozwijaniu jego inteligencji czy nowych umiejętności. Przede wszystkim przekładają się na to, że dziecko jest szczęśliwe. Wystarczy trochę pomysłów (które przedstawimy w tym artykule), ale przede wszystkim dobre chęci i jak najwięcej czasu poświęconego takiemu maluchowi. Dzięki temu zarówno naszemu dziecku, jak i sobie sprawimy dużo frajdy.

1. Weź dziecko na kolana tak, aby twarzą było obrócone w Twoją stronę. Po słowach ?nos do nosa? zbliżacie swoje nosy do siebie równocześnie zamykając oczy. Potem otwieracie je w tym samym momencie! Po takiej zabawie możecie dotkać się także na przykład dłońmi i porównywać ich wielkość.

2. W zabawę ?Balonik rośnie, balonik pęka!? możemy się pobawić, jeśli tylko wśród nas jest kilku rówieśników. Dzieci ustawiają się blisko siebie tworząc koło i chwytają za dłonie. Wykrzykujemy hasło: ?Balonik rośnie!?, a wtedy dzieci oddalają się do siebie, ale nie puszczają swoich rąk. Na hasło: ?Balonik pęka!? puszczają swoje ręce i przewracają się na podłogę. Takie ćwiczenie oprócz pogłębiania więzi z kolegami i koleżankami rozwija także sprawność fizyczną maluszka. Podobną zabawą może być kółko graniaste znane już od pokoleń. Dzieci również trzymają się za ręce tworząc koło. Poruszając się śpiewają:

?Kółko graniaste czworokanciaste.
Kółko nam się połamało,
Cztery grosze kosztowało,
A my wszyscy bęc!?

Pod koniec piosenki wszystkie dzieci przewracają się na podłogę, ale tym razem starają się nie puszczać swoich rąk.

3. Śpiewasz dziecku piosenkę o następującej treści:

„Moja Ulijanko, klęknij na kolanko,
podeprzyj se boczki,
chwyć się za warkoczki!
Umyj się!
Uczesz się!
I wybieraj kogo chcesz!?

W tym czasie dziecko stara się naśladować czynności o których mówisz. Po zakończeniu piosenki padacie sobie w ramiona. Ta zabawa uczy dziecko uważnego słuchania, a będzie tym ciekawsza, im więcej osób będzie brało w niej udział.

4. Kolejną zabawą znaną od pokoleń jest ?Kosi, kosi łapci? w której sadzasz maluszka na kolanach i uderzając w jego dłonie recytujesz słowa tej prostej rymowanki. Taka zabawa ćwiczy pamięć dziecka, ponieważ z biegiem czasu zaczyna pamiętać słowa wierszyka i samo je powtarza.

5. Dziecko bierze swojego ulubionego misia lub lalkę do lekarza (Ty grasz rolę lekarza w tej zabawie). Wymieniasz części ciała pytając na przykład ?czy boli cię brzuszek??, ?czy boli cię główka??, a dziecko w tym czasie dotyka wymienionych miejsc za pomocą jakiegoś patyczka, który pełni role czarodziejskiej różdżki. Po dotknięciu misio lub lalka zdrowieją! Potem możecie zamienić się rolami w ten sposób, że to zabawka będzie uzdrawiać Twojego maluszka. Taka zabawa ćwiczy pamięć dziecka utrwalając przy tym nazwy różnych części ludzkiego ciała.

7. Wybierz jedno z zajęć domowych na przykład przygotowywanie kanapek. Następnie poproś dziecko, aby podpowiadało Ci jak krok po kroku wykonywało się tę czynność. Wykonuj tylko właściwe i poprawnie wypowiedziane czynności. Taka zabawa uczy maluszka logicznego myślenia, ale także ćwiczy poprawną wymowę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>