Zabawy o średnim i wysokim stopniu trudności, które ćwiczą sprawność manualną (odpowiednie dla dzieci 2-letnich)

Piesek zdziwiony, że są dziwne chmurki

Piesek zdziwiony, że są dziwne chmurki – praca z galerii mumka.pl

Dziecku dwuletniemu, które bez trudu radzi sobie już z prostymi zabawami (które przedstawiliśmy w poprzednim artykule) rozwijającymi zdolności manualne proponujemy zabawy o średnim poziomie trudności. Po jakimś czasie możecie przejść do trudnych ćwiczeń.

1. Koszykówka ? na niskim stołeczku ustaw pusty pojemnik lub karton. Ze starych gazet przygotujcie papierowe kuleczki, którymi dziecko (najpierw z bliska, a później z daleka) będzie celować do kosza. Taka zabawa ćwiczy precyzję oraz celność. Podobną zabawę możecie zorganizować na dworze przygotowując wiaderko z wodą, a następnie zachęcając dziecko, aby wrzucało do niego piłeczki. Oczywiście ubierz malucha w nieprzemakające ubrania i uważaj, aby nikogo przy tej zabawie nie zmoczyło.

2. Do worka włóż którąś z zabawek dziecka, a następnie poproś go, aby bez podglądania, a jedynie za pomocą dotyku zgadło co jest w środku. Taka zabawa pomoże dziecku w nauce cierpliwości oraz wykształci jego zmysł dotyku.

3. Ze wszystkich klocków wybierz kilka w dwóch kolorach na przykład żółtym i niebieskim. Następnie ułóż je na przemian. Kiedy dziecko zrozumie na czym polega zabawa pozwól mu samemu układać klocki, a z czasem dodaj inne kolory. Ta zabawa pomoże w utrwaleniu nazw kolorów, ale także nauczy dziecko koncentracji.

4. A może stworzycie wspólnie bożonarodzeniową ozdobę? Potrzebna będzie jedna pomarańcza oraz goździki. Skórkę nacinamy tak, aby utworzyła oczy oraz uśmiechniętą buzię. Pozwól dziecku powbijać goździki w wydrążone miejsce. Podczas takiej zabawy maluch wyćwiczy swoją dokładność ruchu.

5. Za pomocą kolorowego sznurka ułóż bardzo prosty kształt (na przykład koło) na stoliku. Niech dziecko przygląda się temu co robisz. Następnie poproś, aby odtworzyło ten wzorek. Następnie możesz zaproponować inne kształty na przykład spiralki czy ślimaczki.

Na koniec zaproponujemy dosyć trudne zabawy.

1. Naucz dziecko pojęcia ?para? poprzez skompletowanie kilku drobiazgów np. pluszaków czy piłek. Następnie włóż je do sporej torby i poleć maluchowi, aby po dotyku rozpoznawał przedmioty i wyjmował każdą z par. Taka zabawa świetnie uczy koncentracji.

2. Pozwól swojemu maluchowi pobawić się w przebieranki. Chociaż nie będzie to dla niego prosta sztuka, bo dwulatki jeszcze nie potrafią same się ubierać, ale ile przy tym będzie śmiechu i radości! Dziecko może przecież założyć skarpetki na dłonie, czy ubrać czapkę od taty.

3. Z kolorowych czasopism wytnij różne grupy przedmiotów na przykład: samochody, kwiatki, warzywa, zwierzęta. Następnie poproś dziecko, aby wybrało jedną kategorię na przykład samych samochodzików. Każdy wybrany samochodzik posmarujcie klejem i przyklejcie na tekturkę. Dwulatek podczas tej zabawy ćwiczy swoją spostrzegawczość

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>