Rola rodzica w zabawie dziecka

Rybka - praca z galerii mumka.pl

Rybka – praca z galerii mumka.pl

Zabawa w życiu dziecka pełni wiele funkcji. Wśród nich możemy wyróżnić funkcje poznawcze, fizyczne, społeczne, a także emocjonalne. Nie mniej ważną funkcją jest jednak budowanie więzi emocjonalnej pomiędzy dzieckiem, a jego rodzicami. Mile spędzony czas połączony z uwagą i troską opiekuna bardzo pozytywnie wpłynie na relacje z rodzicem.

Dziecko poprzez zabawę może nauczyć się wielu rzeczy. Doskonałą zabawą dla dziecka trzyletniego, które nie chce wykonać pewnych czynności będzie zabawa w robota. Mówimy dziecku, że teraz powinno się poruszać w sposób mechaniczny i wykonywać tym samym różne polecenia. Niech na przykład poukłada książki na półce.

Dziecko trzyletnie lub czteroletnie chętniej posprząta, jeśli w te czynności będzie wpleciona zabawa lub jeśli będzie mogło w ten sposób naśladować dorosłego. Nawet, jeśli pierwsze ruchy będą niezdarne ? lepiej nie wyręczaj malucha. Musi sobie zdawać sprawę z pewnych wyzwań, ale ucz go, że nie może się poddawać i zapewniaj o swoim wsparciu. Powinno się tak dziać przy każdej zabawie.

Udział rodzica jest niezwykle ważny w zabawie. Maluchowi nie wystarczy dać zabawkę i powiedzieć, żeby sam się nią pobawił. Bądź przy dziecku, tłumacz mu działanie różnych przedmiotów, pomagaj w układaniu czy kolorowaniu. Powinniśmy też pozwolić małemu człowiekowi na pewną swobodę w działaniu, która jest przejawem jego kreatywności.

Na moment zapomnij o bałaganie, jakie powodują różne zabawy. Nie sprzątaj każdego rozrzucanego klocka czy lalki, jeśli pociecha właśnie się bawi. Podobnie wygląda sprawa z dzieckiem, które brudzi się podczas różnych aktywności. Najpierw wspólnie ustalcie, że później konieczna będzie kąpiel. Rolą rodzica jest również wyznaczenie czasu na przykład na placu zabaw.

Nie mówmy dziecku, że za pięć czy dziesięć minut będziemy szli do domu, ponieważ małe dziecko nie ma jeszcze takiego poczucia upływających minut. Lepiej powiedz, że na przykład jeszcze trzy razy zjedzie na zjeżdżalni, a potem trzeba będzie już skończyć zabawę. Rodzice nie powinni także niszczyć małych dzieł swoich dzieci. Dotyczy to zarówno ludzików z modeliny, jak i misternie budowanych wież z klocków lego. Niech dziecko samo o tym zdecyduje.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>