Prawidłowa postawa do rysowania

SerceNależy pamiętać aby dziecko, które rysuje robiło to w odpowiedniej pozycji, aby było to przyjemne nie tylko dla niego, ale także dla jego organizmu.

Jeśli dziecko rysuje przy stoliku to powinien być on właściwie dobrany do jego wzrostu. Stopy powinny być trzymane na podłodze. Warto zaopatrzyć mieszkanie w krzesła i stoliki, które będą miały regulowaną wysokość i będą ?rosły? wraz z dzieckiem. Należy również kontrolować kąt nachylenia blatu. Nie zapominajmy również o prawidłowym oświetleniu miejsca zabawy. Ma to bezpośredni wpływ na pozycję dziecka podczas rysowania, które nie może pochylać zbyt bardzo tułowia do przodu i malować trzymając twarz bardzo blisko kartki. Oczywiście pogarsza to również wzrok. Można również pozwolić szkrabowi rysować na leżąco na przykład na łóżku czy na dywanie. Kiedy dziecko leży, a zarazem opiera się na łokciach to tym samym wzmacnia swój pas barkowy. Gdy dziecko prawidłowo trzyma kredkę musimy jeszcze kontrolować napięcie jego mięśni. Zwracajmy mu uwagę jeśli za mocno przyciska ołówek. Dobrym pomysłem jest malowanie na stojąco na przykład przy tablicy, a wtedy maluch będzie nie będzie tak bardzo napinał mięśni rąk. Mimo, że najbardziej naturalną pozycją do rysowania jest pozycja siedząca (i to warto zaznaczyć), to mogą pomóc także ćwiczenia w postawie stojącej, która będzie wypracowywać prawidłowe napięcie mięśniowe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>