Pięć łatwych zabaw dla 2-latka, które rozwijają inwencję plastyczną

Łąka kwiatów -  praca z galerii

Łąka kwiatów – praca z galerii mumka.pl

Dziecko dwuletnie nie jest już całkowicie bezradne, wręcz przeciwnie potrafi już chodzić, ma coraz sprawniejsze rączki i coraz więcej mówi. Taki maluch jest jednak przede wszystkim skory do zabawy. Jako rodzic musisz wykorzystać ten potencjał i zachęcić pociechę do wspólnej zabawy, najlepiej takiej, która rozwija pewne umiejętności.

Na początek zaproponujemy bardzo proste zabawy, które rozwiną inwencję plastyczną dwulatka.

1. Proponujemy przygotowanie książeczki o zwierzątkach, dzięki której rozbudzimy aktywność twórczą w dziecku. Najpierw z kolorowych czasopism czy starych książeczek wycinamy postacie zwierząt. Następnie już wspólnie z dzieckiem naklejamy obrazki na sztywną fakturę. W każdej z nich robimy dziurki i przewlekamy przez nie wstążeczkę czy kolorowy sznurek. Po stworzeniu takiej kolorowej książeczki możecie wspólnie ją oglądać, a następnie wymyślać dla zwierzaków przezwiska czy naśladować ich odgłosy. Taka zabawa świetnie rozwija wyobraźnię.
2. Wszyscy uwielbiamy czereśnie! Kiedy już zjemy całą miseczkę tego przysmaku, a ze złączonych owoców zrobimy kolczyki zaproponuj dziecku zrobienie czereśniowego ludzika. Z zasuszonej pestki robimy głowę, a pozostałe części ciała z ogonków. Wszystkie elementy przyklejamy na kartonik lub tekturkę. Ta zabawa pokazuje jak z prostych rzeczy można zrobić coś inspirującego.
3. Malowanie paluszkami to doskonała alternatywa dla dwulatka, który dopiero uczy się rysować kredkami. Przygotowujemy duży arkusz papieru, farby plakatowe oraz wodę i zapraszamy dziecko do bazgrania umoczonymi w farbie palcami. Aby nie zabrudzić stołu radzimy rozłożyć stare gazety, a maluchowi nałożyć fartuszek.
4. Co powiesz na stworzenie niezwykłego albumu twojego dziecka? Najpierw warto zaopatrzyć się w bezpieczne, atestowane farbki do malowania ciała. Następnie dziecko maluje swoją dłoń lub stópkę w wybranym kolorze i odciska je kolejno na kartkach. Kolorowe pieczątki możemy opisać datą. Takim prezentem na pewno wzruszą się dziadkowie, rodzice chrzestni, a także? dziecko w dniu swoich osiemnastych urodzin.
5. Na koniec proponujemy zabawę z której dziecko będzie miało niesamowitą radość, ponieważ samodzielnie stworzy zabawkę. Najpierw kompletujemy stare, za małe ubranka swojej pociechy, ale także materiałowe wycinki, guziki i nici. Z materiału i waty robimy główkę naszej kukiełki. Później pomaga nam już dziecko wypychając każde ubranko watą. Na koniec przyszyj główkę laleczki do jej tułowia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>