Łatwe ćwiczenia dla dzieci 2-letnich, które ćwiczą sprawność manualną

Pająk z plasteliny

Pająk z plasteliny – praca z galerii mumka.pl

Dziecko dwuletnie powoli zaczyna chodzić i wykazuje coraz większą aktywność ruchową. Chcielibyśmy zaproponować kilka łatwych zabaw, które pomogą mu wykształcić sprawność manualną.

Najważniejsze, żeby rozpocząć od prostych ćwiczeń, aby dla dziecka była to przede wszystkim zabawa i aby nie zniechęciło się na samym początku.

1. Kiedy jesteście na plaży napełnij wodą kilka plastikowych butelek, a następnie ustaw na piasku. Następnie zachęć dziecko, aby rzucało piłką do celu, a wtedy tę grę łatwo będzie można porównać do kręgli. Oprócz umiejętności manualnych ta zabawa wyćwiczy także celność rzutu.

2. Twoje dziecko staje się już coraz bardziej samodzielne, być może podpatruje Cię w kuchni i stara się pomagać w prostych czynnościach. Zaproponuj mu przygotowanie sobie śniadanie. Kilka miseczek wypełnij płatkami kukurydzianymi czy pokrojonymi owocami. Niech dziecko samo doda składniki do mleka czy jogurtu i wymiesza.

3. Sprytny sposób na wspólne posprzątanie pokoju dziecka? Razem posegregujcie zabawki (osobno maskotki, osobno klocki) wsadzając je do kartonów. Na każdym pudełku naklejcie obrazek symbolizujący to co jest w środku.

4. Kiedy jesteście w piaskownicy lub na plaży zaproś inne dzieci do wspólnej zabawy w poszukiwanie skarbów. Najpierw jedno dziecko usypuje tyle kopców ile jest bawiących się maluchów. W jednym z nich schowa ?skarb?, a więc na przykład foremkę (oczywiście w tym czasie inni poszukiwacze nie podglądają). Następnie każde dziecko wybiera sobie jedną górkę i szuka w niej foremki. Szczęśliwy znalazca zakopuje skarb w następnej kolejce. To fantastyczna gra zespołowa, która nauczy malucha zasad fair play.

5. Warto, aby dziecko spojrzało na świat z innej perspektywy. Pomoże mu w tym spoglądanie przez lupę. Podsuwaj dziecku różne przedmioty, które może w ten sposób oglądać. Zabawa może odbywać się zarówno w domu, gdzie będzie oglądało owoce czy własną dłoń, ale możecie także wyjść na dwór i tam podglądać owady czy kwiaty. To świetne ćwiczenie, aby zaspokoić ciekawość świata, którą mają dwuletnie dzieci.

6. Pierwszą lekcją przyrody dla dziecka niech będzie zabawa w ogrodnika. Do pojemnika z wodą włóżcie wybraną przez malucha cebulę. Opowiedz mu, że wkrótce z cebuli wyrośnie szczypiorek. Przy okazji będzie to dla niego niezła lekcja cierpliwości!

7. Aby oprócz ćwiczenia zdolności manualnych zachęcić dziecko do ruchu proponujemy toczenie piłki. Mogą się w to bawić same dzieci albo wspólnie z dorosłymi. Uczestnicy zabawy muszą usiąść na podłodze w rozkroku i lekko popychać do siebie piłkę w stronę kolejnych graczy. Takie ćwiczenie pomaga maluchowi trenować zręczność.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>