Jakie ołówki wybrać do rysowania?

Ten ludzik mnie się nie podoba - praca z galerii mumka.pl

Ten ludzik mnie się nie podoba – praca z galerii mumka.pl

Ołówek został wynaleziony pięć wieków temu, jednak do teraz trudno wyobrazić sobie szkolny piórnik bez tego przyboru.

W sklepach możemy kupić ołówki w plastikowej lub w drewnianej oprawie, ołówki z gumką, a także automatyczne. Te z kolei dzielą się na sześciokątne, trójkątne albo okrągłe. Warto jednak rozważyć zakup automatycznego ołówka (w konstrukcji przypominają długopis), który nie brudzi rąk i nie trzeba go ostrzyć (wkłady są wymienialne). Stopień twardości i odcień ołówka oznacza się literą i cyfrą.
H ? to ołówki, która mają jaśniejszy odcień, a grafit jest twardszy. 10H to najtwardszy ołówek, natomiast H to najbardziej miękki z tej kategorii. Takie ołówki są przeznaczone do rysunków technicznych.
B ? to ołówki, które mają ciemniejszy odcień, a grafit jest miękki. Ołówek oznaczony 9B będzie najciemniejszy i najbardziej miękki, natomiast B będzie najtwardszym w tej kategorii. Używa się ich do rysowania grubych kresek w rysunkach artystycznych. Grafity w tych ołówkach tępią się szybciej niż w tych oznaczonych literą H.

Najbardziej popularne są jednak ołówki oznaczone literami HB lub F. Są najbardziej odpowiednie do pisania i takie polecamy do uczniów. Na zajęcia techniczne przydadzą się takie same ołówki, jednak na plastykę warto nabyć bardziej miękki ołówek na przykład 2B. Dla maluchów warto nabyć ołówki, które mają na sobie podobizny z bajek czy kolorowe wzorki. Cena za jeden ołówek to około 1,50 zł.

Aby zmazać ołówek miękki warto użyć gumki kauczukowej, natomiast żeby zmazać ołówek twardy należy wykorzystać gumkę kreślarską. Cena gumki to około 2,50 zł. Niezbędna będzie także temperówka, najlepiej z metalowym ostrzem (jej cena to około 3 złote).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>