Jak wybrać plecak dla przedszkolaka lub pierwszoklasisty?

I jeszcze więcej motyli - praca z galerii mumka.pl

I jeszcze więcej motyli – praca z galerii mumka.pl

Jedną z podstawowych zasad przy wyborze plecaka jest to, aby miał sztywny tył.

Może być usztywniony profilem aluminiowym lub wypraską z pianki. Co ważne, dotyczy to także plecaków dla starszych dzieci czy młodzieży. Takie utwardzenie dodaje nie więcej niż 150 gram do wagi plecaka, ale dzięki temu jego ciężar rozkłada się na całe plecy, a nie obciąża jednego odcinka.

Zaleca się, aby plecak nie ważył więcej niż 1,2 kilograma. Ponadto, gdy do plecaka zapakujemy już książki i szkolne przybory nie powinien ważyć więcej niż 10% masy ciała dziecka. Dopiero, gdy dziecko skończy trzynaście lat może pozwolić sobie na dźwignie plecaka, którego ciężar przekracza 15% masy jego ciała.

Nie pakujmy do tornistrów trzech rodzajów kredek czy wielkiego zestawu mazaków. Małemu uczniowi się to nie przyda, a będzie musiał dźwigać ciężary. Jeśli plecak nadal jest zbyt ciężki zwróć na to uwagę nauczycielom. Według rozporządzenia Ministerstwa Edukacji Narodowej i Sportu szkoła powinna zapewnić uczniom miejsce do przechowywania podręczników.

Zwracajmy uwagę na to, aby maluch nosił tornister na obydwóch ramionach. W przeciwnym razie może to doprowadzić do poważnych schorzeń kręgosłupa. Nie kupujmy więc toreb na jedno ramię. Pamiętajmy, aby kupić plecak z odblaskowymi elementami lub dokupić takie odblaski i przymocować je do tornistra.

Warto podkreślić, że plecak dobieramy do wzrostu dziecka. Jeśli nie jesteś pewna jaki będzie odpowiedni warto poprosić o radę doświadczonego sprzedawcę. Niestety często ma tutaj również zastosowanie zasada: im droższy, tym lepszy. Jest tak ze względu na to, że droższy plecak będzie posiadał stosowne atesty oraz będzie wykonany z lepszych jakościowo materiałów.

Zwróćmy uwagę na to, czy dno jest usztywnione i dodatkowo ? wodoodporne. Aby uczynić go bardziej praktycznym zakupmy plecak z większą ilością dodatkowych przegródek, kieszonek na małe przedmioty, uchwytów na bidon.. Ostatnim, choć nie najmniej ważnym elementem będzie design plecaka. Tutaj dajmy pole do popisu dziecku. Niech sam wybierze nadruki czy ulubione kolory. Wtedy plecak będzie się nosiło nie tylko wygodnie i zdrowo, ale także przyjemnie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>