Czy zapisać dziecko na zajęcia plastyczne?

WilkPozaszkolne zajęcia to świetny sposób na spędzenie popołudnia czy weekendu, aby jednocześnie bawić się i pogłębiać wiedzę.

Dziecko w ten sposób rozwija siebie i swoje talenty. Jeśli zastanawiasz się, czy zapisać dziecko na lekcje rysunku zapytaj go najpierw czy ta dziedzina go interesuje i czy takie zajęcia będą go ciekawić. Obserwuj malucha, czy chętnie rysuje, koloruje, ale także czy cieszy go wycinanie czy wyklejanie z kolorowego papieru. Jeśli nie lubi utartych schematów, a sam szuka nowych sposób na tworzenie ? tym lepiej! Nie krytykuj niekonwencjonalnych połączeń kolorystycznych na rysunkach dziecka, mogą bowiem świadczyć o talencie plastycznym. Jeżeli okaże się, że na siłę zapiszesz dziecko na zajęcia (bo na przykład ulegniesz panującej modzie), to może go to tylko zniechęcić do danej formy aktywności. Zobaczmy co dziecko najbardziej lubi robić, ale także wybierzmy te zajęcia, jeśli uważamy, że to może mu się przydać w życiu codziennym. Zajęcia plastyczne bardzo znacząco rozwijają wyobraźnię. Przedszkolaki (ale także starsze dzieci) lubią się uczyć poprzez zabawę, dlatego zwróćmy uwagę na to, czy zajęcia plastyczne prowadzone na przykład w domu kultury są skonstruowane w taki sposób i czy mają charakter zabawowy. Takich plastycznych szukaj we wspomnianym ośrodku kultury, ale także w profesjonalnych pracowniach artystycznych. Porozmawiajmy z osobą, która będzie prowadziła warsztaty. Warto by był to artysta plastyk, który ma doświadczenie w pracy z dzieciakami. Nie mniej liczy się jej kreatywność i kompetencja. Ważne żeby osoba prowadząca zajęcia miała szansę na indywidualne podejście do małego ucznia, będzie to łatwiejsze jeśli będą odbywały się w małych grupach (nie większych niż 10 osób). Zdarza się, że takie zajęcia oprócz manualnych ćwiczeń mają także program wzbogacony o poszerzanie wiedzy, a więc na przykład wyjścia do ciekawych muzeów. Dziecko na warsztatach plastycznych będzie rysowało nie tylko tradycyjnymi czy świecowymi kredkami, ale także kredą czy węglem. Nie zaszkodzi, żeby na takich zajęciach pojawiały się na przykład elementy ceramiki, a więc lepienia figurek i ozdób z gliny. Dobrym rozwiązaniem, aby połączyć talent plastyczny dziecka z spędzaniem czasu przy komputerze będą zajęcia z animacji komputerowej.
Co dają takie zajęcia? Oprócz rozwijania wyobraźni o której już wspominaliśmy są to także świetne ćwiczenia manualne, które w przyszłości pomogą w nauce pisania. Lekcje rysunku kształtują również spostrzegawczość.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>