Co potrafi rysować pięciolatek?

Biedronka

Biedronka

Dziecko w wieku pięciu lat ma już coraz lepiej rozwinięte czynności grafomotoryczne. Rysowanie jest już dla niego bezpośrednim przygotowaniem do pisania.

Pięciolatek właściwie trzyma przyrząd do pisania i pomaga sobie drugą ręką, aby przytrzymać kartkę. Nieźle radzi sobie z rysowaniem szlaczków. Według wzoru odrysowuje na przykład krzyżyki czy kółka (może mieć jednak trudności z rysowaniem trójkąta) i nie ma problemu z rysowaniem linii poziomych i pionowych. Potrafi namalować realne rzeczy takich jak drzewa, domki i czy ludzkie postacie ze wszystkimi szczegółami.

Taki rysunek powinien być już w pełni zrozumiały dla każdego kto go ogląda. Także kompozycja obrazka jest dosyć spójna. Pięcioletnie dziecko potrafi odwzorowywać drukowane litery i cyfry, choć często jeszcze myli kierunek znaku. Mimo, że nie zna jeszcze liter, to powinien umieć łączyć znaki graficzne. Nadal chętnie koloruje i o ile jest odpowiednio motywowane to nie wychodzi poza wyznaczone linie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>